evomag.ro
    science-fiction fantasy poezie eseu arte vizuale
Caută :  
Resurse Contact
Tahiji  -  Disertaţie despre diferitele moduri de apreciere a inteligenţei  -  Dumnezeul unei lumi mărunte  -  Gondolierul  -  System Error  -  Dimineaţă târzie  -  Luminile oraşului XVII  -  Îmbrățișare  -  Valea blestemată  -  Re-insecţie  -  Novicele  -  Poporul perfect  -  Jocul Zeilor (VII)  -  Interviul  -  Colecţionarul  -  Follow-Me  -  Locul pierdut  -  Castravetele  -  Cu preţul morţii  -  2 fast 4 you  -  Depozit.02  -  Capsula  -  Variaţiuni pe o temă mai veche  -  Pure Evil  -  A Doua Epocă Întunecată  -  Portiţa  -  Drumul spre  -  Iluzia viselor  -  Povestea trenului  -  Păsări de pradă  -  Visând cu ochiul deschis  -  Aura urii  -  Lumină dublă  -  Contrapaganda  -  Proză scurtă  -  Piatra  -  Curcubeul  -  Icoana  -  Cerşetorul  -  Începutul  -  Întâlnirea  -  Catedrala  -  Ea, eu şi ei  -  Trenul  -  Damnarea numelui  -  În căutarea lacrimilor pierdute  -  Mărire şi decădere  -  Omul invizibil  -  Luminile oraşului XXV  -  Crist sideral


Respingerea

Respingerea
  Adda Marcu
Celest
Bury
Spot
Blind tear
A blow
varianta print

Adda Marcu



Publicat Duminică, 6 Iulie 2008, ora 10:05

      Te uiţi la mine fracturat,
      cu mintea maronie,
      Mă-ntrebi de multele ce-au fost
      şi-mi sunt,
      Când în ruină sunt cu mine
      şi trist mă perfuzez cu ulii.
     
      Granit se fixează-n artere
      şi mă cere scrântit,
      Şi-mpământez orbite noi
      în tâmple distorsionate,
      Când urli ridat credinţa
      ce nu-mi aparţine.
     
      Tăiate braţele mă dor
      de neajungeri,
      Sforăituri culcate-n colţuri
      de universuri paralele
      Mă teleportează spre linii
      gâdilate piramidal.
     
      Tu te ridici legănat,
      cu ochii pierduţi în ură,
      Impar şi pasiv te strănuţi
      prin minciuni,
      Şi zbori halucinant
      în goluri risipite.
     
      Sub tălpile cerului
      gravitează cercuri şi romburi,
      Şi tridimensional nimicul
      mă zguduie-n naşteri,
      Şi albe braţe se deschid
      deasupra mea trezit,
      Şi apuc îndrăgostirea de tine
      din fierea undelor.

© Copyright Adda Marcu









Comentarii (8)  
alya
Sâmbătă, 25 Octombrie 2008, ora 10:24

CE DRACU AVETI DIANO, ADDO? SE INTAMPLA SA SE GRESEASCA SCRIIIIIIINDDDD SI SA SE INTERPREEETEZEEEEE ASA SAU ASAAAAA...INCETATI AMANDOUA,AMBELE,BOTH,TWO,2,TOGETHER,,,,, OK,,,,,,,? FARA INTRIGA :)) FIIIIIIIIITTTTTTTTTTTTTTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DIPLOMAAAAAAAAATEEEEEEEEEEEEEEEE. SEE YAHHH!!!!!!!!! PS: PT POEZIE ITI DAU UN BINE SI INSUFICIENT DACA II DAI REPLAY DIANEI!

viji
Miercuri, 15 Octombrie 2008, ora 02:01

haha chick fight!

Diana Todea
Sâmbătă, 4 Octombrie 2008, ora 20:57

cu placere... si "abtine-te" ai scris gresit, si nu ma judeca personal daca nu stii sa accepti un comentariu. abtine-te si tu. mersi si let's drop it, ca ne indepartam de la subiect.

omar
Sâmbătă, 4 Octombrie 2008, ora 17:36

Few stop to admire the Beauty and Variety. Beauty?! OTHERS may say, skeptically. A THUNDER of Another nature YOU are, a REvelation. Can you see the effects of such a trend? Altered perceptions around and repugnant characteristics have always existed but Go On.
Un pic din mine si dorul meu
Pe tine te vad, te simt, te aud,
Iti iubesc mainile, picioarele
Gandurile pierdute si buzele crapate,
To enjoy a truly happy and lasting STORY.

adda marcu
Sâmbătă, 4 Octombrie 2008, ora 17:16

draga Diana deocamdata nu ai tu cum sa ai certitudinea ca le citeste sau nu cineva si nu esti tu in masura sa dai "verdicte" despre eventualele comentarii ale celorlalti, tu nu esti ceilalti , tu poti cel mult sa te incadrezi intr-un anumit segment pe care-l poti numi oricum , in rest abtinete, nu esti tu glasul multor altor suflete. esti o parte dintr-un tot si nu totul. cata vreme un cineva a citit si a gasit ceva diferit de tine spulbera "ironia spatiului tau".iti multumesc mult!

Diana Todea
Sâmbătă, 20 Septembrie 2008, ora 21:23

era doar un comentariu, lasand la o parte faptul ca ironia ta e departe de a fi una reusita. acum oricine poate citi si sa-si dea cu parerea, daca e sa citeasca...poate ar fi mai bine sa nu le citeasca? tu ce crezi?

adda marcu
Sâmbătă, 20 Septembrie 2008, ora 18:25

fracturarea sintaxei dupa logica "stilizata" high-tec .... si presupusele ascunderi.....si prima vedere ....curat-murdar! si dincolo intr-adevar un joc de altceva decat down si higher....si uite cum spatiul s-a dilatat intre noi....( "i'm gonnnnnnnaaaaaaaaaa grab a piece of noth inside of me si nu voi deveni steril in duh...."). MULTUMESC DIANA MULT!

diana todea
Miercuri, 9 Iulie 2008, ora 19:28

Desi interesanta poezia ta la prima vedere, ea lasa loc unui spatiu intre sufletul celui care se apropie de versurile tale si mesajul pe care se presupune ca il ascunzi dincolo de ele, asemenea unui joc de cuvinte incifrat. Eu as sugera o mai mare apropiere de esenta prin pastrarea aceluiasi stil. Nu trebuie uitat faptul ca sentimentele sunt cele mai puternice intr-o poezie, nu fracturarea sintaxei dupa o logica "stilizata" high-tec.